Middle
|
Results
2008.09.24 Nida, middle distance
European MTB orienteering Championship
Group M21 12.800 km 20 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Pedersen Lasse Brun |
Denmark team |
54:44 |
4:17 |
|
2 |
Erm Tonis |
Estonia team |
55:34 |
4:20 |
0:50 |
3 |
Korchagin Victor |
Russia team |
55:53 |
4:22 |
1:09 |
4 |
Knudsen Erik Skovgaard |
Denmark team |
56:04 |
4:23 |
1:20 |
5 |
Paprīka Pavol |
Slovakia team |
56:50 |
4:26 |
2:06 |
6 |
Tervala Mika |
Finland team |
57:33 |
4:30 |
2:49 |
7 |
Gritsan Ruslan |
Russia team |
57:45 |
4:31 |
3:01 |
8 |
Tomecek Lubomir |
Czech Republic team |
57:48 |
4:31 |
3:04 |
9 |
Foliforov Anton |
Russia team |
58:18 |
4:33 |
3:34 |
10 |
Schaffner Beat |
Switzerland team |
58:41 |
4:35 |
3:57 |
11 |
Hradil Jiri |
Czech Republic team |
59:17 |
4:38 |
4:33 |
12 |
Jensen Allan |
Denmark team |
59:45 |
4:40 |
5:01 |
12 |
Okle Beat |
Switzerland team |
59:45 |
4:40 |
5:01 |
14 |
Refslund Bjarke |
Denmark team |
60:12 |
4:42 |
5:28 |
15 |
Zhurkin Maxim |
Russia team |
60:23 |
4:43 |
5:39 |
16 |
Seger Simon |
Switzerland team |
60:47 |
4:45 |
6:03 |
17 |
Rygl Jaroslav |
Czech Republic team |
61:05 |
4:46 |
6:21 |
18 |
Sarkkinen Timo |
Finland team |
61:40 |
4:49 |
6:56 |
19 |
Barthelemy Mathieu |
France team |
61:46 |
4:50 |
7:02 |
20 |
Toussaint Stephane |
France team |
62:02 |
4:51 |
7:18 |
|
Forne Chris |
New Zealand team |
62:07 |
4:51 |
7:23 |
21 |
Myszkowski Karol |
Poland team |
62:07 |
4:51 |
7:23 |
22 |
Laurila Jussi |
Finland team |
62:17 |
4:52 |
7:33 |
23 |
Breitschadel Tobias |
Austria team |
62:21 |
4:52 |
7:37 |
24 |
Malsroos Lauri |
Estonia team |
62:27 |
4:53 |
7:43 |
25 |
Lauerman Jan |
Czech Republic team |
62:46 |
4:54 |
8:02 |
26 |
Kavaliauskas Regimantas |
Lithuania team |
62:51 |
4:55 |
8:07 |
27 |
Breitschadel Felix |
Austria team |
63:09 |
4:56 |
8:25 |
28 |
Hallik Margus |
Estonia team |
63:29 |
4:58 |
8:45 |
29 |
Laciga Radek |
Czech Republic team |
63:39 |
4:58 |
8:55 |
30 |
Dauwalder Urs |
Switzerland team |
63:47 |
4:59 |
9:03 |
31 |
Benetis Vytenis |
Lithuania team |
64:05 |
5:00 |
9:21 |
32 |
Saarinen Juho |
Finland team |
64:09 |
5:01 |
9:25 |
33 |
Ħelkys Donatas |
Lithuania team |
64:25 |
5:02 |
9:41 |
34 |
Sevcik Martin |
Czech Republic team |
64:33 |
5:03 |
9:49 |
35 |
Welti Hans |
Switzerland team |
64:45 |
5:04 |
10:01 |
36 |
Voicescuks Ugis |
Latvia team |
65:02 |
5:05 |
10:18 |
37 |
Gromadka Maciej |
Poland team |
65:18 |
5:06 |
10:34 |
38 |
Souvray Clement |
France team |
66:30 |
5:12 |
11:46 |
39 |
Rief Andreas |
Austria team |
66:35 |
5:12 |
11:51 |
40 |
Marques Daniel |
Portugal team |
66:41 |
5:13 |
11:57 |
41 |
Kornev Andrey |
Russia team |
66:44 |
5:13 |
12:00 |
42 |
Niedbala Mateusz |
Poland team |
67:22 |
5:16 |
12:38 |
43 |
Zagars Ivars |
Latvia team |
67:24 |
5:16 |
12:40 |
44 |
Frano Michal |
Slovakia team |
67:26 |
5:16 |
12:42 |
45 |
Cahuzac Phillipe |
France team |
67:46 |
5:18 |
13:02 |
46 |
Žilinskas Tautvydas |
Lithuania team |
68:10 |
5:20 |
13:26 |
47 |
Kalvaitis Darius |
Lithuania team |
68:48 |
5:23 |
14:04 |
48 |
Wojtynek Sebastian |
Poland team |
69:30 |
5:26 |
14:46 |
49 |
Saarela Samuli |
Finland team |
69:50 |
5:27 |
15:06 |
50 |
Andrašiūnas Petras |
Lithuania team |
70:56 |
5:33 |
16:12 |
51 |
Kohlschmidt Bernd |
Germany team |
71:24 |
5:35 |
16:40 |
52 |
Windrum Andrew |
Great Britain team |
71:27 |
5:35 |
16:43 |
53 |
Singleton Bryan |
Great Britain team |
72:07 |
5:38 |
17:23 |
54 |
Trnovec Matuš |
Slovakia team |
72:30 |
5:40 |
17:46 |
55 |
Taylor James |
Great Britain team |
73:13 |
5:43 |
18:29 |
56 |
Kaufmann Torsten |
Germany team |
73:56 |
5:47 |
19:12 |
57 |
Stodgell Mark |
Great Britain team |
74:12 |
5:48 |
19:28 |
58 |
Zobens Reinis |
Latvia team |
75:44 |
5:55 |
21:00 |
59 |
Conn Andy |
Great Britain team |
77:37 |
6:04 |
22:53 |
60 |
Tamas Tibor |
Hungary team |
84:23 |
6:36 |
29:39 |
61 |
Kalinkin Oleksandr |
Ukraine team |
84:59 |
6:38 |
30:15 |
62 |
Soria David |
Spain team |
87:23 |
6:50 |
32:39 |
63 |
Garcia Jose |
Spain team |
90:23 |
7:04 |
35:39 |
64 |
Slavietis Raimonds |
Latvia team |
92:47 |
7:15 |
38:03 |
|
Burlonov Sergej |
Russia team |
disq |
|
|
|
Marosffy Daniel |
Hungary team |
disq |
|
|
|
Nixon Ian |
Great Britain team |
disq |
|
|
|
Turkka Tuukka |
Finland team |
disq |
|
|
|
Stryzhak Artem |
Ukraine team |
disq |
|
|
|
Veits Toms |
Latvia team |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 5; DNS: 1
Group W21 9.450 km 16 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Stengard Ingrid |
Finland team |
49:14 |
5:13 |
|
2 |
Gigon Michaela |
Austria team |
50:33 |
5:21 |
1:19 |
3 |
Schaffner Christine |
Switzerland team |
50:40 |
5:22 |
1:26 |
4 |
Hara Marika |
Finland team |
50:42 |
5:22 |
1:28 |
5 |
Arlauskienė Ramunė |
Lithuania team |
50:47 |
5:22 |
1:33 |
6 |
Chernukh Ksenia |
Russia team |
51:07 |
5:25 |
1:53 |
7 |
Fūzy Anna |
Hungary team |
52:51 |
5:36 |
3:37 |
8 |
Mikrukova Nadiya |
Russia team |
53:12 |
5:38 |
3:58 |
9 |
Kaminska Anna |
Poland team |
53:35 |
5:40 |
4:21 |
10 |
Bajtošova Hana |
Slovakia team |
54:24 |
5:45 |
5:10 |
11 |
Mickeviīiūtė Karolina |
Lithuania team |
54:25 |
5:46 |
5:11 |
12 |
Hrdinova Marie |
Czech Republic team |
55:03 |
5:50 |
5:49 |
13 |
Korhonen Kirsi |
Finland team |
55:13 |
5:51 |
5:59 |
14 |
Jiraskova Marketa |
Czech Republic team |
55:48 |
5:54 |
6:34 |
15 |
Kammerer Madeleine |
France team |
55:56 |
5:55 |
6:42 |
16 |
Zinkl Sonja |
Austria team |
56:26 |
5:58 |
7:12 |
17 |
Dannowski Anke |
Germany team |
56:49 |
6:01 |
7:35 |
18 |
Fajtova Stanislava |
Slovakia team |
57:49 |
6:07 |
8:35 |
19 |
Durīova Alena |
Slovakia team |
57:51 |
6:07 |
8:37 |
20 |
Vorobiova Anna |
Russia team |
58:06 |
6:09 |
8:52 |
21 |
Tichovska Martina |
Czech Republic team |
58:25 |
6:11 |
9:11 |
22 |
Lacigova Michaela |
Czech Republic team |
60:07 |
6:22 |
10:53 |
23 |
Jaako Niina |
Finland team |
61:28 |
6:30 |
12:14 |
24 |
Polyakova Nataliya |
Russia team |
61:34 |
6:31 |
12:20 |
25 |
Polianskaya Marina |
Russia team |
61:36 |
6:31 |
12:22 |
26 |
Pfhul Gerit |
Germany team |
61:48 |
6:32 |
12:34 |
27 |
Zobena Dina |
Latvia team |
62:32 |
6:37 |
13:18 |
28 |
Wlodarczyk Anna |
Poland team |
62:33 |
6:37 |
13:19 |
29 |
Lesnichenko Elena |
Russia team |
62:37 |
6:38 |
13:23 |
30 |
Reinartaitė Vaida |
Lithuania team |
62:55 |
6:39 |
13:41 |
31 |
Paulickova Renata |
Czech Republic team |
63:12 |
6:41 |
13:58 |
31 |
Dolezalova Hana |
Czech Republic team |
63:12 |
6:41 |
13:58 |
33 |
Cseh Veronika |
Hungary team |
63:44 |
6:45 |
14:30 |
34 |
Grigaitė Evelina |
Lithuania team |
64:31 |
6:50 |
15:17 |
35 |
Šulīienė Jolanta |
Lithuania team |
64:41 |
6:51 |
15:27 |
|
Wall Emily |
New Zealand team |
66:18 |
7:01 |
17:04 |
36 |
Kaufmann Brigitta |
Hungary team |
67:20 |
7:08 |
18:06 |
37 |
Roszczyk Beata |
Poland team |
69:05 |
7:19 |
19:51 |
38 |
Pavlukova Lubov |
Latvia team |
75:35 |
8:00 |
26:21 |
39 |
Polewska Joanna |
Poland team |
77:56 |
8:15 |
28:42 |
40 |
Tyszova Natalia |
Slovakia team |
80:50 |
8:33 |
31:36 |
41 |
Hohenwarter Elisabeth |
Austria team |
83:29 |
8:50 |
34:15 |
|
Matonytė Agnė |
Lithuania team |
dns |
|
|
|
Veita Kristine |
Latvia team |
dns |
|
|
|
Tommola Paivi |
Finland team |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 3
2008.09.24 Nida, middle distance
European MTB orienteering Junior and Youth NISSAN CUP
Group M17 7.010 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Horvath Marcell |
Hungary team |
40:21 |
5:45 |
|
2 |
Medvedev Grigoriy |
Russia team |
40:35 |
5:47 |
0:14 |
3 |
Beill Cedric |
France team |
41:11 |
5:52 |
0:50 |
4 |
Chmelar Lukas |
Czech Republic team |
42:24 |
6:03 |
2:03 |
5 |
Zhikharev Philipp |
Russia team |
43:07 |
6:09 |
2:46 |
6 |
Terekhov Aleksey |
Russia team |
43:22 |
6:11 |
3:01 |
7 |
Stankeviīius Vilius |
Lithuania team |
43:35 |
6:13 |
3:14 |
8 |
Tooming Taaniel |
Estonia team |
44:02 |
6:17 |
3:41 |
9 |
Briconoks Edgars |
Latvia team |
44:05 |
6:17 |
3:44 |
10 |
Bartczak Wojciech |
Poland team |
44:37 |
6:22 |
4:16 |
11 |
Cibas Domantas |
Lithuania team |
45:28 |
6:29 |
5:07 |
12 |
Gurov Vasiliy |
Russia team |
45:41 |
6:31 |
5:20 |
13 |
Tisnovsky Martin |
Czech Republic team |
46:17 |
6:36 |
5:56 |
14 |
Brihevskiy Anton |
Russia team |
47:34 |
6:47 |
7:13 |
15 |
Hrykin Dmitriy |
Russia team |
48:14 |
6:53 |
7:53 |
16 |
Paldan Ville |
Finland team |
48:42 |
6:57 |
8:21 |
17 |
Desreumaux Arthur |
France team |
49:10 |
7:01 |
8:49 |
17 |
Maišelis Jonas |
Lithuania team |
49:10 |
7:01 |
8:49 |
19 |
Rantala Antti |
Finland team |
49:33 |
7:04 |
9:12 |
20 |
Brlica Pavel |
Czech Republic team |
52:58 |
7:33 |
12:37 |
21 |
Hostman Joakim |
Finland team |
53:27 |
7:37 |
13:06 |
22 |
Gruzde Eriks |
Latvia team |
58:54 |
8:24 |
18:33 |
23 |
Seppele Markus |
Austria team |
59:37 |
8:30 |
19:16 |
23 |
Kemppi Mika |
Finland team |
59:37 |
8:30 |
19:16 |
25 |
Nemeth Bence |
Hungary team |
59:44 |
8:31 |
19:23 |
26 |
Brandmuller Sascha |
Austria team |
62:04 |
8:51 |
21:43 |
27 |
Nagy Beno |
Hungary team |
62:23 |
8:54 |
22:02 |
28 |
Kalvaitis Danius |
Lithuania team |
65:05 |
9:17 |
24:44 |
29 |
Langowski Mariusz |
Poland team |
65:43 |
9:22 |
25:22 |
30 |
Pletzer Mathias |
Austria team |
66:49 |
9:32 |
26:28 |
31 |
Saari Atte |
Finland team |
71:27 |
10:12 |
31:06 |
32 |
Haga Andre |
Finland team |
76:28 |
10:54 |
36:07 |
33 |
Pokonieīnas Henrikas |
Lithuania team |
91:44 |
13:05 |
51:23 |
34 |
Dijak Thomas |
Austria team |
104:39 |
14:56 |
64:18 |
|
Kozak Mateusz |
Poland team |
disq |
|
|
|
Maxa John |
Austria team |
disq |
|
|
|
Voicescuks Davis |
Latvia team |
dns |
|
|
|
Rybakovas Romanas |
Lithuania team |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 2; DNS: 2
Group M20 9.700 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Pospisek Marek |
Czech Republic team |
47:14 |
4:52 |
|
2 |
Bogar Frantisek |
Czech Republic team |
48:07 |
4:58 |
0:53 |
3 |
Glukhov Valeriy |
Russia team |
49:19 |
5:05 |
2:05 |
4 |
Juura Elmeri |
Finland team |
50:08 |
5:10 |
2:54 |
5 |
Ħelkys Vykintas |
Lithuania team |
50:21 |
5:11 |
3:07 |
6 |
Niemi Pekka |
Finland team |
53:32 |
5:31 |
6:18 |
7 |
Haselberger Kevin |
Austria team |
53:44 |
5:32 |
6:30 |
8 |
Wik Toni |
Finland team |
53:59 |
5:34 |
6:45 |
9 |
Stransky Vojtech |
Czech Republic team |
55:43 |
5:45 |
8:29 |
10 |
Ferreira Joao |
Portugal team |
56:25 |
5:49 |
9:11 |
11 |
Pensas Mika |
Finland team |
58:00 |
5:59 |
10:46 |
12 |
Ketonen Miikka |
Finland team |
58:26 |
6:01 |
11:12 |
13 |
Rotter Nick |
Germany team |
58:48 |
6:04 |
11:34 |
14 |
Moser Martin |
Austria team |
59:07 |
6:06 |
11:53 |
15 |
Carballo Xan |
Spain team |
59:23 |
6:07 |
12:09 |
16 |
Garcia Jorge |
Spain team |
59:50 |
6:10 |
12:36 |
17 |
Andreev Oleg |
Russia team |
60:21 |
6:13 |
13:07 |
18 |
Prokhorov Andrey |
Russia team |
60:44 |
6:16 |
13:30 |
19 |
Karm Marek |
Estonia team |
61:14 |
6:19 |
14:00 |
20 |
Jackiewicz Artur |
Poland team |
61:16 |
6:19 |
14:02 |
21 |
Dumov Denis |
Russia team |
61:35 |
6:21 |
14:21 |
22 |
Michael Benjamin |
Germany team |
63:12 |
6:31 |
15:58 |
23 |
Pokala Samuel |
Finland team |
63:20 |
6:32 |
16:06 |
24 |
Balna Žilvinas |
Lithuania team |
63:31 |
6:33 |
16:17 |
25 |
Wallas Gert |
Austria team |
64:24 |
6:38 |
17:10 |
26 |
Janko Daniel |
Hungary team |
66:33 |
6:52 |
19:19 |
27 |
Szwancarz Grzegorz |
Poland team |
79:23 |
8:11 |
32:09 |
|
Jutila Juuso |
Finland team |
disq |
|
|
DNF: 0; DSQ: 1; DNS: 0
Group W17 5.180 km 13 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Repina Tatiana |
Russia team |
39:33 |
7:38 |
|
2 |
Brezinova Marie |
Czech Republic team |
41:36 |
8:02 |
2:03 |
3 |
Kubatova Zuzana |
Czech Republic team |
42:13 |
8:09 |
2:40 |
4 |
Hakala Eeva Liisa |
Finland team |
43:40 |
8:26 |
4:07 |
5 |
Poverina Svetlana |
Russia team |
43:46 |
8:27 |
4:13 |
6 |
Chichikina Anastasia |
Russia team |
43:52 |
8:28 |
4:19 |
7 |
Szwancarz Marzena |
Poland team |
46:06 |
8:54 |
6:33 |
8 |
Pareigytė Rūta |
Lithuania team |
47:44 |
9:13 |
8:11 |
9 |
Koos Brigitta |
Hungary team |
47:45 |
9:13 |
8:12 |
10 |
Bolschova Anastasia |
Russia team |
48:21 |
9:20 |
8:48 |
11 |
Lamminpaa Vilma |
Finland team |
50:15 |
9:42 |
10:42 |
12 |
Kudruahova Alena |
Russia team |
50:49 |
9:49 |
11:16 |
13 |
Haindl Tamara |
Austria team |
51:22 |
9:55 |
11:49 |
14 |
Linowska Julita |
Poland team |
51:47 |
10:00 |
12:14 |
15 |
Schilling Marion |
France team |
52:03 |
10:03 |
12:30 |
16 |
Lamichova Martina |
Czech Republic team |
55:00 |
10:37 |
15:27 |
17 |
Sanocka Barbara |
Poland team |
56:29 |
10:54 |
16:56 |
18 |
Zrelina Alena |
Russia team |
61:10 |
11:48 |
21:37 |
19 |
Petritsch Silvia |
Austria team |
73:43 |
14:14 |
34:10 |
20 |
Wagenlander Sabrina |
Austria team |
74:28 |
14:23 |
34:55 |
|
Ojanpera Anniina |
Finland team |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 1
Group W20 7.450 km 16 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Barlet Gaelle |
France team |
49:34 |
6:39 |
|
2 |
Svir Anastasia |
Russia team |
53:23 |
7:10 |
3:49 |
3 |
Benham Emily |
Great Britain team |
55:11 |
7:24 |
5:37 |
4 |
Laneva Irina |
Russia team |
58:16 |
7:49 |
8:42 |
5 |
Grūn Andrea |
Austria team |
59:32 |
7:59 |
9:58 |
6 |
Kiacova Zuzana |
Czech Republic team |
59:35 |
8:00 |
10:01 |
7 |
Vesanto Tarja |
Finland team |
60:34 |
8:08 |
11:00 |
8 |
Kalugina Tatiana |
Russia team |
60:41 |
8:09 |
11:07 |
9 |
Yli Peltola Kaisu |
Finland team |
61:11 |
8:13 |
11:37 |
10 |
Jahn Lydia |
Germany team |
62:41 |
8:25 |
13:07 |
11 |
Scherbakowa Natalia |
Russia team |
63:47 |
8:34 |
14:13 |
12 |
Hancikova Katerina |
Czech Republic team |
63:58 |
8:35 |
14:24 |
13 |
Laurila Susanna |
Finland team |
64:45 |
8:41 |
15:11 |
14 |
Haga Antonia |
Finland team |
65:52 |
8:50 |
16:18 |
15 |
Evlakowa Safia |
Russia team |
66:45 |
8:58 |
17:11 |
16 |
Kralova Michaela |
Czech Republic team |
69:01 |
9:16 |
19:27 |
17 |
Skeivytė Milda |
Lithuania team |
70:12 |
9:25 |
20:38 |
18 |
Lutecka Justyna |
Poland team |
70:51 |
9:31 |
21:17 |
19 |
Stankova Stepanka |
Czech Republic team |
72:00 |
9:40 |
22:26 |
20 |
Grigonytė Ugnė |
Lithuania team |
72:57 |
9:48 |
23:23 |
21 |
Andueza Miren |
Spain team |
74:19 |
9:59 |
24:45 |
22 |
Lehtimaki Tuuli |
Finland team |
74:46 |
10:02 |
25:12 |
23 |
Cegielka Edyta |
Poland team |
79:57 |
10:44 |
30:23 |
24 |
Talvitie Riika |
Finland team |
82:19 |
11:03 |
32:45 |
|
Ivanova Diana |
Russia team |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 1
2008.09.24 Nida, middle distance
European MTB orienteering Masters NISSAN CUP
Group M40 9.700 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Rantala Mika |
Finland ind. |
49:49 |
5:08 |
|
2 |
Lalevee Jean Charles |
France ind. |
52:59 |
5:28 |
3:10 |
3 |
Bondarenko Igor |
MTBO SPb Club |
53:21 |
5:30 |
3:32 |
4 |
Ambrazas Svajūnas |
Sakas OK |
56:06 |
5:47 |
6:17 |
5 |
Gruzde Egils |
Meridians OK |
61:32 |
6:21 |
11:43 |
6 |
Siudikas Kęstutis |
Takas |
63:16 |
6:31 |
13:27 |
7 |
Talas Sandor |
Hungarian MTBO |
65:52 |
6:47 |
16:03 |
8 |
Selga Josep |
U.E.Vic |
67:47 |
6:59 |
17:58 |
9 |
Gajevskis Vjaceslavs |
Stiga OK |
68:15 |
7:02 |
18:26 |
10 |
Kesa Margus |
Ąžuolas OK |
72:13 |
7:27 |
22:24 |
11 |
Elfimov Boris |
Malahit Moskva |
73:01 |
7:32 |
23:12 |
12 |
Mets Miklós |
Hungarian MTBO |
73:12 |
7:33 |
23:23 |
13 |
Saari Vesa |
Finland ind. |
74:19 |
7:40 |
24:30 |
14 |
Cegielka Jan |
Poland ind. |
89:37 |
9:14 |
39:48 |
15 |
Kaseviīius Edmundas |
Jaunystė OK |
92:40 |
9:33 |
42:51 |
16 |
Wallas Klaus |
Austria youth/master |
97:25 |
10:03 |
47:36 |
17 |
Jahn Matthias |
SV Werdau |
100:33 |
10:22 |
50:44 |
|
Arlauskas Robertas |
Fortūna OK |
disq |
|
|
|
Haindl Anton |
Austria youth/master |
disq |
|
|
|
Saari Ismo |
Finland ind. |
disq |
|
|
DNF: 0; DSQ: 3; DNS: 0
Group M50 7.450 km 16 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Mickeviīius Karolis |
Ąžuolas OK |
48:34 |
6:31 |
|
2 |
Jankó Tamas |
Hungarian MTBO |
53:52 |
7:14 |
5:18 |
3 |
Saarinen Heikki |
Finland ind. |
58:58 |
7:55 |
10:24 |
4 |
Kudriavyi Aleksandr |
Russia ind. |
62:43 |
8:25 |
14:09 |
5 |
Kazlauskas Donatas |
Saulė OK |
64:36 |
8:40 |
16:02 |
6 |
Niemi Jukka |
Finland ind. |
64:47 |
8:42 |
16:13 |
7 |
Hermet Andre |
France ind. |
71:46 |
9:38 |
23:12 |
8 |
Kviecinskas Kęstutis |
Dainava OK |
80:26 |
10:48 |
31:52 |
|
Korabo Andrejs |
LANEKS Riga |
dns |
|
|
|
Irk Hannes |
Austria youth/master |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 2
Group M60 7.450 km 16 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Pokala Pekka |
Finland ind. |
65:29 |
8:47 |
|
2 |
Eberle Wolf |
Austria ind. |
70:31 |
9:28 |
5:02 |
3 |
Lehtimaki Jorma |
Finland ind. |
100:51 |
13:32 |
35:22 |
4 |
Pekkala Rauli |
Finland ind. |
124:55 |
16:46 |
59:26 |
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 0
Group W40 7.010 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Bayliss Sarah |
SPLOT |
59:40 |
8:31 |
|
2 |
Samīenkienė Dainora |
Lithuania ind. |
75:11 |
10:44 |
15:31 |
3 |
Ivanova Olga |
Russia ind. |
91:41 |
13:05 |
32:01 |
4 |
Vereniūtė Daiva |
Dainava OK |
106:18 |
15:10 |
46:38 |
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 0
Group W50 7.010 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
|
Irk Karin |
Austria youth/master |
disq |
|
|
DNF: 0; DSQ: 1; DNS: 0
2008.09.24 Nida, middle distance
European MTB orienteering open NISSAN CUP
Group M21O 9.450 km 16 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Kalsztein Karol |
Poland ind. |
53:27 |
5:39 |
|
2 |
Vrany Jiri |
Czech Republic ind. |
54:17 |
5:45 |
0:50 |
3 |
Gunnarsson Patrik |
Fortūna OK |
54:22 |
5:45 |
0:55 |
4 |
Ala Petays Asko |
Finland ind. |
54:27 |
5:46 |
1:00 |
5 |
Takamaa Mikko |
Finland ind. |
56:32 |
5:59 |
3:05 |
6 |
Grigonis Matas |
Takas |
57:11 |
6:03 |
3:44 |
7 |
Šiškovas Jurijus |
Zarasų SM |
58:10 |
6:09 |
4:43 |
8 |
Mach Rodovan |
Czech Republic ind. |
58:44 |
6:13 |
5:17 |
9 |
Brlica Pavel |
Czech Republic ind. |
63:08 |
6:41 |
9:41 |
10 |
Pleīkaitis Tomas |
Lithuania ind. |
63:56 |
6:46 |
10:29 |
11 |
Pais Mart |
LSF Pronoking Team |
63:58 |
6:46 |
10:31 |
12 |
Masilionis Remigijus |
Fortūna OK |
65:38 |
6:57 |
12:11 |
13 |
Bikulī Artūras |
Zarasų SM |
71:36 |
7:35 |
18:09 |
14 |
Brandmueller Alexander |
Austria ind. |
74:00 |
7:50 |
20:33 |
|
Vitek Jan |
Czech Republic ind. |
disq |
|
|
|
Jurgaitis Vaidas |
Sakas OK |
dns |
|
|
|
Paukštė Mindaugas |
orienteering.lt |
dns |
|
|
|
Hancik Roman |
Czech Republic ind. |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 1; DNS: 3
Group W21O 7.010 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Hancikova Hana |
Czech Republic ind. |
82:22 |
11:45 |
|
2 |
Rohtla Merle |
LSF Pronoking Team |
87:40 |
12:30 |
5:18 |
3 |
Smoļakova Anastasija |
Stiga OK |
104:42 |
14:56 |
22:20 |
|
Jovaisiene Kira |
Dainava OK |
dns |
|
|
DNF: 0; DSQ: 0; DNS: 1
|
|
|
|