Long
|
Results
2008.09.26 Juodkrantė, long distance
European MTB orienteering championship
Group M21 20.900 km 29 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Pedersen Lasse Brun |
Denmark team |
84:20 |
4:02 |
|
2 |
Foliforov Anton |
Russia team |
84:38 |
4:03 |
0:18 |
3 |
Gritsan Ruslan |
Russia team |
85:07 |
4:04 |
0:47 |
4 |
Tervala Mika |
Finland team |
85:33 |
4:06 |
1:13 |
5 |
Sevcik Martin |
Czech Republic team |
85:37 |
4:06 |
1:17 |
6 |
Okle Beat |
Switzerland team |
85:43 |
4:06 |
1:23 |
7 |
Korchagin Victor |
Russia team |
85:47 |
4:06 |
1:27 |
8 |
Knudsen Erik Skovgaard |
Denmark team |
86:20 |
4:08 |
2:00 |
9 |
Lauerman Jan |
Czech Republic team |
86:45 |
4:09 |
2:25 |
10 |
Hradil Jiri |
Czech Republic team |
87:11 |
4:10 |
2:51 |
11 |
Schaffner Beat |
Switzerland team |
87:23 |
4:11 |
3:03 |
12 |
Ħelkys Donatas |
Lithuania team |
87:46 |
4:12 |
3:26 |
|
Forne Chris |
New Zealand team |
88:16 |
4:13 |
3:56 |
13 |
Tomecek Lubomir |
Czech Republic team |
88:51 |
4:15 |
4:31 |
14 |
Zhurkin Maxim |
Russia team |
89:20 |
4:16 |
5:00 |
15 |
Barthelemy Mathieu |
France team |
89:46 |
4:18 |
5:26 |
16 |
Jensen Allan |
Denmark team |
90:25 |
4:20 |
6:05 |
17 |
Rief Andreas |
Austria team |
90:31 |
4:20 |
6:11 |
18 |
Seger Simon |
Switzerland team |
91:13 |
4:22 |
6:53 |
19 |
Rygl Jaroslav |
Czech Republic team |
91:28 |
4:23 |
7:08 |
20 |
Niedbala Mateusz |
Poland team |
92:07 |
4:24 |
7:47 |
21 |
Turkka Tuukka |
Finland team |
92:08 |
4:24 |
7:48 |
22 |
Saarela Samuli |
Finland team |
92:41 |
4:26 |
8:21 |
23 |
Kornev Andrey |
Russia team |
93:04 |
4:27 |
8:44 |
24 |
Refslund Bjarke |
Denmark team |
93:06 |
4:27 |
8:46 |
25 |
Souvray Clement |
France team |
93:46 |
4:29 |
9:26 |
26 |
Hallik Margus |
Estonia team |
94:30 |
4:31 |
10:10 |
26 |
Malsroos Lauri |
Estonia team |
94:30 |
4:31 |
10:10 |
28 |
Toussaint Stephane |
France team |
94:37 |
4:32 |
10:17 |
29 |
Voicescuks Ugis |
Latvia team |
94:54 |
4:32 |
10:34 |
29 |
Saarinen Juho |
Finland team |
94:54 |
4:32 |
10:34 |
31 |
Breitschadel Tobias |
Austria team |
95:00 |
4:33 |
10:40 |
32 |
Marosffy Daniel |
Hungary team |
95:23 |
4:34 |
11:03 |
33 |
Benetis Vytenis |
Lithuania team |
95:25 |
4:34 |
11:05 |
34 |
Dauwalder Urs |
Switzerland team |
95:33 |
4:34 |
11:13 |
35 |
Trnovec Matuš |
Slovakia team |
95:35 |
4:34 |
11:15 |
36 |
Laurila Jussi |
Finland team |
95:44 |
4:35 |
11:24 |
37 |
Kalvaitis Darius |
Lithuania team |
96:54 |
4:38 |
12:34 |
38 |
Sarkkinen Timo |
Finland team |
97:13 |
4:39 |
12:53 |
39 |
Breitschadel Felix |
Austria team |
97:26 |
4:40 |
13:06 |
40 |
Paprīka Pavol |
Slovakia team |
97:31 |
4:40 |
13:11 |
41 |
Pralgauskis Danielius |
Lithuania team |
97:54 |
4:41 |
13:34 |
42 |
Myszkowski Karol |
Poland team |
98:19 |
4:42 |
13:59 |
43 |
Taylor James |
Great Britain team |
98:23 |
4:42 |
14:03 |
44 |
Laciga Radek |
Czech Republic team |
99:51 |
4:47 |
15:31 |
45 |
Zagars Ivars |
Latvia team |
100:19 |
4:48 |
15:59 |
46 |
Singleton Bryan |
Great Britain team |
100:35 |
4:49 |
16:15 |
47 |
Conn Andy |
Great Britain team |
101:00 |
4:50 |
16:40 |
48 |
Andrašiūnas Petras |
Lithuania team |
101:16 |
4:51 |
16:56 |
49 |
Žilinskas Tautvydas |
Lithuania team |
101:43 |
4:52 |
17:23 |
50 |
Marques Daniel |
Portugal team |
101:54 |
4:53 |
17:34 |
51 |
Nixon Ian |
Great Britain team |
102:10 |
4:53 |
17:50 |
52 |
Kohlschmidt Bernd |
Germany team |
102:30 |
4:54 |
18:10 |
53 |
Windrum Andrew |
Great Britain team |
104:30 |
5:00 |
20:10 |
54 |
Zobens Reinis |
Latvia team |
106:36 |
5:06 |
22:16 |
55 |
Soria David |
Spain team |
106:54 |
5:07 |
22:34 |
56 |
Tamas Tibor |
Hungary team |
115:09 |
5:31 |
30:49 |
57 |
Stryzhak Artem |
Ukraine team |
116:38 |
5:35 |
32:18 |
58 |
Stodgell Mark |
Great Britain team |
118:09 |
5:39 |
33:49 |
59 |
Kaufmann Torsten |
Germany team |
119:52 |
5:44 |
35:32 |
60 |
Slavietis Raimonds |
Latvia team |
145:53 |
6:59 |
61:33 |
|
Cahuzac Phillipe |
France team |
disqua |
|
|
|
Burlonov Sergej |
Russia team |
disqua |
|
|
|
Welti Hans |
Switzerland team |
disqua |
|
|
|
Veits Toms |
Latvia team |
disqua |
|
|
|
Wojtynek Sebastian |
Poland team |
disqua |
|
|
|
Gromadka Maciej |
Poland team |
disqua |
|
|
|
Garcia Jose |
Spain team |
disqua |
|
|
DNF: 0 DSQ: 7 DNS: 0
Group W21 14.870 km 21 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Arlauskienė Ramunė |
Lithuania team |
75:19 |
5:04 |
|
2 |
Mickeviīiūtė Karolina |
Lithuania team |
75:36 |
5:05 |
0:17 |
3 |
Gigon Michaela |
Austria team |
76:49 |
5:10 |
1:30 |
4 |
Stengard Ingrid |
Finland team |
77:31 |
5:13 |
2:12 |
5 |
Fajtova Stanislava |
Slovakia team |
77:57 |
5:15 |
2:38 |
6 |
Lacigova Michaela |
Czech Republic team |
79:18 |
5:20 |
3:59 |
7 |
Korhonen Kirsi |
Finland team |
80:23 |
5:24 |
5:04 |
8 |
Jiraskova Marketa |
Czech Republic team |
80:47 |
5:26 |
5:28 |
9 |
Kaminska Anna |
Poland team |
80:52 |
5:26 |
5:33 |
10 |
Zinkl Sonja |
Austria team |
81:39 |
5:29 |
6:20 |
11 |
Mikrukova Nadiya |
Russia team |
82:11 |
5:32 |
6:52 |
12 |
Hara Marika |
Finland team |
82:48 |
5:34 |
7:29 |
13 |
Paulickova Renata |
Czech Republic team |
82:49 |
5:34 |
7:30 |
14 |
Schaffner Christine |
Switzerland team |
84:54 |
5:43 |
9:35 |
15 |
Hohenwarter Elisabeth |
Austria team |
85:34 |
5:45 |
10:15 |
16 |
Tichovska Martina |
Czech Republic team |
87:03 |
5:51 |
11:44 |
17 |
Bajtošova Hana |
Slovakia team |
87:52 |
5:55 |
12:33 |
18 |
Jaako Niina |
Finland team |
88:33 |
5:57 |
13:14 |
19 |
Wlodarczyk Anna |
Poland team |
89:25 |
6:01 |
14:06 |
20 |
Dannowski Anke |
Germany team |
90:39 |
6:06 |
15:20 |
21 |
Fūzy Anna |
Hungary team |
91:21 |
6:09 |
16:02 |
22 |
Cseh Veronika |
Hungary team |
91:23 |
6:09 |
16:04 |
23 |
Reinartaitė Vaida |
Lithuania team |
92:12 |
6:12 |
16:53 |
24 |
Kammerer Madeleine |
France team |
93:02 |
6:15 |
17:43 |
25 |
Hrdinova Marie |
Czech Republic team |
93:15 |
6:16 |
17:56 |
|
Wall Emily |
New Zealand team |
93:33 |
6:17 |
18:14 |
26 |
Vorobiova Anna |
Russia team |
93:46 |
6:18 |
18:27 |
27 |
Zobena Dina |
Latvia team |
95:58 |
6:27 |
20:39 |
28 |
Matonytė Agnė |
Lithuania team |
96:02 |
6:27 |
20:43 |
29 |
Lesnichenko Elena |
Russia team |
98:08 |
6:36 |
22:49 |
30 |
Polianskaya Marina |
Russia team |
100:27 |
6:45 |
25:08 |
31 |
Veita Kristine |
Latvia team |
101:00 |
6:48 |
25:41 |
32 |
Kaufmann Brigitta |
Hungary team |
102:44 |
6:55 |
27:25 |
33 |
Polyakova Nataliya |
Russia team |
102:45 |
6:55 |
27:26 |
34 |
Dolezalova Hana |
Czech Republic team |
104:17 |
7:01 |
28:58 |
35 |
Pfhul Gerit |
Germany team |
104:25 |
7:01 |
29:06 |
36 |
Roszczyk Beata |
Poland team |
105:39 |
7:06 |
30:20 |
37 |
Tyszova Natalia |
Slovakia team |
105:42 |
7:06 |
30:23 |
38 |
Grigaitė Evelina |
Lithuania team |
107:57 |
7:16 |
32:38 |
39 |
Šulīienė Jolanta |
Lithuania team |
113:56 |
7:40 |
38:37 |
40 |
Polewska Joanna |
Poland team |
116:12 |
7:49 |
40:53 |
41 |
Pavlukova Lubov |
Latvia team |
126:46 |
8:31 |
51:27 |
|
Chernukh Ksenia |
Russia team |
disqua |
|
|
DNF: 0 DSQ: 1 DNS: 0
2008.09.26 Juodkrantė, long distance
European MTB orienteering Junior and Youth NISSAN CUP
Group M17 10.470 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Medvedev Grigoriy |
Russia team |
54:31 |
5:12 |
|
2 |
Chmelar Lukas |
Czech Republic team |
55:20 |
5:17 |
0:49 |
3 |
Beill Cedric |
France team |
55:22 |
5:17 |
0:51 |
4 |
Tooming Taaniel |
Estonia team |
56:40 |
5:25 |
2:09 |
5 |
Horvath Marcell |
Hungary team |
57:09 |
5:28 |
2:38 |
6 |
Gurov Vasiliy |
Russia team |
57:23 |
5:29 |
2:52 |
7 |
Cibas Domantas |
Lithuania team |
58:12 |
5:34 |
3:41 |
8 |
Briconoks Edgars |
Latvia team |
58:42 |
5:36 |
4:11 |
9 |
Tisnovsky Martin |
Czech Republic team |
59:20 |
5:40 |
4:49 |
10 |
Bartczak Wojciech |
Poland team |
61:31 |
5:53 |
7:00 |
11 |
Terekhov Aleksey |
Russia team |
61:44 |
5:54 |
7:13 |
12 |
Desreumaux Arthur |
France team |
63:57 |
6:06 |
9:26 |
13 |
Gruzde Eriks |
Latvia team |
63:58 |
6:07 |
9:27 |
14 |
Zhikharev Philipp |
Russia team |
64:30 |
6:10 |
9:59 |
15 |
Haga Andre |
Finland team |
67:23 |
6:26 |
12:52 |
16 |
Rantala Antti |
Finland team |
68:07 |
6:30 |
13:36 |
17 |
Maišelis Jonas |
Lithuania team |
68:36 |
6:33 |
14:05 |
18 |
Kalvaitis Danius |
Lithuania team |
69:21 |
6:37 |
14:50 |
19 |
Hostman Joakim |
Finland team |
69:47 |
6:40 |
15:16 |
20 |
Paldan Ville |
Finland team |
69:58 |
6:41 |
15:27 |
21 |
Brandmuller Sascha |
Austria team |
71:57 |
6:52 |
17:26 |
22 |
Langowski Mariusz |
Poland team |
74:02 |
7:04 |
19:31 |
23 |
Saari Atte |
Finland team |
77:22 |
7:23 |
22:51 |
24 |
Nemeth Bence |
Hungary team |
77:32 |
7:24 |
23:01 |
25 |
Kemppi Mika |
Finland team |
77:33 |
7:24 |
23:02 |
26 |
Seppele Markus |
Austria team |
78:06 |
7:28 |
23:35 |
27 |
Nagy Beno |
Hungary team |
87:46 |
8:23 |
33:15 |
28 |
Kozak Mateusz |
Poland team |
89:35 |
8:33 |
35:04 |
29 |
Pokonieīnas Henrikas |
Lithuania team |
96:04 |
9:11 |
41:33 |
30 |
Pletzer Mathias |
Austria team |
98:07 |
9:22 |
43:36 |
31 |
Maxa John |
Austria team |
117:23 |
11:13 |
62:52 |
32 |
Dijak Thomas |
Austria team |
130:35 |
12:28 |
76:04 |
|
Brihevskiy Anton |
Russia team |
disqua |
|
|
|
Hrykin Dmitriy |
Russia team |
disqua |
|
|
|
Brlica Pavel |
Czech Republic team |
disqua |
|
|
|
Stankeviīius Vilius |
Lithuania team |
disqua |
|
|
|
Voicescuks Davis |
Latvia team |
dns |
|
|
|
Rybakovas Romanas |
Lithuania team |
dns |
|
|
DNF: 0 DSQ: 4 DNS: 2
Group M20 15.330 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Bogar Frantisek |
Czech Republic team |
62:35 |
4:05 |
|
2 |
Ħelkys Vykintas |
Lithuania team |
63:49 |
4:10 |
1:14 |
3 |
Haselberger Kevin |
Austria team |
65:06 |
4:15 |
2:31 |
4 |
Pospisek Marek |
Czech Republic team |
65:35 |
4:17 |
3:00 |
5 |
Pokala Samuel |
Finland team |
65:50 |
4:18 |
3:15 |
6 |
Stransky Vojtech |
Czech Republic team |
65:58 |
4:18 |
3:23 |
7 |
Ferreira Joao |
Portugal team |
67:15 |
4:23 |
4:40 |
8 |
Wik Toni |
Finland team |
69:59 |
4:34 |
7:24 |
9 |
Moser Martin |
Austria team |
70:18 |
4:35 |
7:43 |
10 |
Niemi Pekka |
Finland team |
70:58 |
4:38 |
8:23 |
11 |
Andreev Oleg |
Russia team |
71:18 |
4:39 |
8:43 |
12 |
Michael Benjamin |
Germany team |
71:57 |
4:42 |
9:22 |
13 |
Prokhorov Andrey |
Russia team |
72:03 |
4:42 |
9:28 |
14 |
Garcia Jorge |
Spain team |
72:31 |
4:44 |
9:56 |
15 |
Ketonen Miikka |
Finland team |
76:16 |
4:58 |
13:41 |
16 |
Rotter Nick |
Germany team |
76:45 |
5:00 |
14:10 |
17 |
Dumov Denis |
Russia team |
77:19 |
5:03 |
14:44 |
18 |
Pensas Mika |
Finland team |
77:29 |
5:03 |
14:54 |
19 |
Janko Daniel |
Hungary team |
77:47 |
5:04 |
15:12 |
20 |
Karm Marek |
Estonia team |
78:13 |
5:06 |
15:38 |
21 |
Carballo Xan |
Spain team |
79:18 |
5:10 |
16:43 |
22 |
Juura Elmeri |
Finland team |
80:30 |
5:15 |
17:55 |
23 |
Szwancarz Grzegorz |
Poland team |
81:26 |
5:19 |
18:51 |
24 |
Wallas Gert |
Austria team |
88:52 |
5:48 |
26:17 |
|
Jutila Juuso |
Finland team |
disqua |
|
|
|
Jackiewicz Artur |
Poland team |
disqua |
|
|
|
Balna Žilvinas |
Lithuania team |
disqua |
|
|
|
Glukhov Valeriy |
Russia team |
dns |
|
|
DNF: 0 DSQ: 3 DNS: 1
Group W17 7.330 km 13 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Repina Tatiana |
Russia team |
43:10 |
5:53 |
|
2 |
Poverina Svetlana |
Russia team |
45:31 |
6:13 |
2:21 |
3 |
Brezinova Marie |
Czech Republic team |
49:32 |
6:45 |
6:22 |
4 |
Hakala Eeva Liisa |
Finland team |
49:51 |
6:48 |
6:41 |
5 |
Koos Brigitta |
Hungary team |
52:14 |
7:08 |
9:04 |
6 |
Pareigytė Rūta |
Lithuania team |
52:41 |
7:11 |
9:31 |
7 |
Shishikina Anastasia |
Russia team |
55:35 |
7:35 |
12:25 |
8 |
Lamminpaa Vilma |
Finland team |
56:44 |
7:44 |
13:34 |
9 |
Szwancarz Marzena |
Poland team |
58:18 |
7:57 |
15:08 |
10 |
Lamichova Martina |
Czech Republic team |
58:20 |
7:57 |
15:10 |
11 |
Sanocka Barbara |
Poland team |
58:28 |
7:59 |
15:18 |
12 |
Wagenlander Sabrina |
Austria team |
59:45 |
8:09 |
16:35 |
13 |
Linowska Julita |
Poland team |
61:30 |
8:23 |
18:20 |
14 |
Bolschova Anastasia |
Russia team |
62:25 |
8:31 |
19:15 |
15 |
Schilling Marion |
France team |
63:21 |
8:39 |
20:11 |
16 |
Kubatova Zuzana |
Czech Republic team |
63:35 |
8:40 |
20:25 |
17 |
Zrelina Alena |
Russia team |
64:04 |
8:44 |
20:54 |
18 |
Petritsch Silvia |
Austria team |
64:41 |
8:49 |
21:31 |
19 |
Kudruahova Alena |
Russia team |
69:22 |
9:28 |
26:12 |
|
Haindl Tamara |
Austria team |
dns |
|
|
|
Ojanpera Anniina |
Finland team |
dns |
|
|
DNF: 0 DSQ: 0 DNS: 2
Group W20 11.420 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Vesanto Tarja |
Finland team |
62:23 |
5:28 |
|
2 |
Benham Emily |
Great Britain team |
64:48 |
5:40 |
2:25 |
3 |
Barlet Gaelle |
France team |
65:15 |
5:43 |
2:52 |
4 |
Scherbakowa Natalia |
Russia team |
67:22 |
5:54 |
4:59 |
5 |
Yli Peltola Kaisu |
Finland team |
67:47 |
5:56 |
5:24 |
6 |
Kiacova Zuzana |
Czech Republic team |
68:02 |
5:57 |
5:39 |
7 |
Stankova Stepanka |
Czech Republic team |
69:13 |
6:04 |
6:50 |
8 |
Svir Anastasia |
Russia team |
69:17 |
6:04 |
6:54 |
9 |
Hancikova Katerina |
Czech Republic team |
70:58 |
6:13 |
8:35 |
10 |
Grūn Andrea |
Austria team |
71:51 |
6:17 |
9:28 |
11 |
Talvitie Riika |
Finland team |
73:30 |
6:26 |
11:07 |
12 |
Laneva Irina |
Russia team |
73:42 |
6:27 |
11:19 |
13 |
Haga Antonia |
Finland team |
75:24 |
6:36 |
13:01 |
14 |
Laurila Susanna |
Finland team |
75:50 |
6:38 |
13:27 |
15 |
Cegielka Edyta |
Poland team |
77:42 |
6:48 |
15:19 |
16 |
Skeivytė Milda |
Lithuania team |
79:00 |
6:55 |
16:37 |
17 |
Grigonytė Ugnė |
Lithuania team |
80:33 |
7:03 |
18:10 |
18 |
Kalugina Tatiana |
Russia team |
81:28 |
7:08 |
19:05 |
19 |
Lehtimaki Tuuli |
Finland team |
82:18 |
7:12 |
19:55 |
20 |
Jahn Lydia |
Germany team |
84:11 |
7:22 |
21:48 |
21 |
Ivanova Diana |
Russia team |
86:38 |
7:35 |
24:15 |
22 |
Lutecka Justyna |
Poland team |
89:06 |
7:48 |
26:43 |
|
Evlakowa Safia |
Russia team |
disqua |
|
|
|
Kralova Michaela |
Czech Republic team |
disqua |
|
|
|
Andueza Miren |
Spain team |
disqua |
|
|
DNF: 0 DSQ: 3 DNS: 0
2008.09.26 Juodkrantė, long distance
European MTB orienteering Masters NISSAN CUP
Group M40 13.350 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Ambrazas Svajūnas |
Sakas OK |
56:46 |
4:15 |
|
2 |
Rantala Mika |
Finland ind. |
58:52 |
4:25 |
2:06 |
3 |
Bondarenko Igor |
MTBO SPb Club |
59:47 |
4:29 |
3:01 |
4 |
Lalevee Jean Charles |
France ind. |
65:01 |
4:52 |
8:15 |
5 |
Saari Ismo |
Finland ind. |
65:59 |
4:57 |
9:13 |
6 |
Siudikas Kęstutis |
Takas |
68:16 |
5:07 |
11:30 |
7 |
Gruzde Egils |
Meridians OK |
68:19 |
5:07 |
11:33 |
8 |
Arlauskas Robertas |
Fortūna OK |
73:26 |
5:30 |
16:40 |
9 |
Jahn Matthias |
SV Werdau |
74:14 |
5:34 |
17:28 |
10 |
Gajevskis Vjaceslavs |
Stiga OK |
74:17 |
5:34 |
17:31 |
11 |
Elfimov Boris |
Malahit Moskva |
74:32 |
5:35 |
17:46 |
12 |
Mets Miklós |
Hungarian MTBO |
76:03 |
5:42 |
19:17 |
13 |
Selga Josep |
U.E.Vic |
77:25 |
5:48 |
20:39 |
14 |
Saari Vesa |
Finland ind. |
77:55 |
5:50 |
21:09 |
15 |
Cegielka Jan |
Poland ind. |
82:08 |
6:09 |
25:22 |
16 |
Kaseviīius Edmundas |
Jaunystė OK |
84:27 |
6:20 |
27:41 |
17 |
Kesa Margus |
Ąžuolas OK |
91:16 |
6:50 |
34:30 |
18 |
Wallas Klaus |
Austria youth/master |
97:05 |
7:16 |
40:19 |
19 |
Haindl Anton |
Austria youth/master |
99:20 |
7:26 |
42:34 |
|
Talas Sandor |
Hungarian MTBO |
disqua |
|
|
DNF: 0 DSQ: 1 DNS: 0
Group M50 11.420 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Mickeviīius Karolis |
Ąžuolas OK |
59:18 |
5:12 |
|
2 |
Jankó Tamas |
Hungarian MTBO |
62:23 |
5:28 |
3:05 |
3 |
Saarinen Heikki |
Finland ind. |
62:46 |
5:30 |
3:28 |
4 |
Kazlauskas Donatas |
Saulė OK |
72:19 |
6:20 |
13:01 |
|
Kviecinskas Kęstutis |
Dainava OK |
disqua |
|
|
|
Niemi Jukka |
Finland ind. |
disqua |
|
|
|
Korabo Andrejs |
LANEKS Riga |
dns |
|
|
|
Irk Hannes |
Austria youth/master |
dns |
|
|
|
Hermet Andre |
France ind. |
dns |
|
|
|
Kudriavyi Aleksandr |
Russia ind. |
dns |
|
|
DNF: 0 DSQ: 2 DNS: 4
Group M60 11.420 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Pokala Pekka |
Finland ind. |
68:44 |
6:01 |
|
2 |
Eberle Wolf |
Austria ind. |
69:54 |
6:07 |
1:10 |
3 |
Lehtimaki Jorma |
Finland ind. |
93:36 |
8:12 |
24:52 |
4 |
Pekkala Rauli |
Finland ind. |
100:06 |
8:46 |
31:22 |
DNF: 0 DSQ: 0 DNS: 0
Group W40 10.470 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Bayliss Sarah |
SPLOT |
74:04 |
7:04 |
|
2 |
Samīenkienė Dainora |
Lithuania ind. |
91:49 |
8:46 |
17:45 |
3 |
Vereniūtė Daiva |
Dainava OK |
119:18 |
11:24 |
45:14 |
|
Ivanova Olga |
Russia ind. |
disqua |
|
|
DNF: 0 DSQ: 1 DNS: 0
Group W50 10.470 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Irk Karin |
Austria youth/master |
96:51 |
9:15 |
|
DNF: 0 DSQ: 0 DNS: 0
2008.09.26 Juodkrantė, long distance
European MTB orienteering open NISSAN CUP
Group M21O 13.350 km 15 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Mach Radovan |
Czech Republic ind. |
64:04 |
4:48 |
|
2 |
Kalsztein Karol |
Poland ind. |
64:53 |
4:52 |
0:49 |
3 |
Pleīkaitis Tomas |
Lithuania ind. |
68:47 |
5:09 |
4:43 |
4 |
Takamaa Mikko |
Finland ind. |
68:56 |
5:10 |
4:52 |
5 |
Vrany Jiri |
Czech Republic ind. |
69:13 |
5:11 |
5:09 |
6 |
Grigonis Matas |
Takas |
69:41 |
5:13 |
5:37 |
7 |
Ala Petays Asko |
Finland ind. |
70:47 |
5:18 |
6:43 |
8 |
Brandmueller Alexander |
Austria ind. |
72:06 |
5:24 |
8:02 |
9 |
Brlica Pavel |
Czech Republic ind. |
72:09 |
5:24 |
8:05 |
10 |
Šiškovas Jurijus |
Zarasų SM |
76:07 |
5:42 |
12:03 |
11 |
Masilionis Remigijus |
Fortūna OK |
77:17 |
5:47 |
13:13 |
12 |
Bikulī Artūras |
Zarasų SM |
77:19 |
5:47 |
13:15 |
13 |
Jadenkus Evaldas |
Fortūna OK |
80:28 |
6:02 |
16:24 |
|
Pais Mart |
LSF Pronoking Team |
disqua |
|
|
|
Jurgaitis Vaidas |
Sakas OK |
dns |
|
|
|
Paukštė Mindaugas |
orienteering.lt |
dns |
|
|
|
Hancik Roman |
Czech Republic ind. |
dns |
|
|
|
Vitek Jan |
Czech Republic ind. |
dns |
|
|
DNF: 0 DSQ: 1 DNS: 4
Group W21O 10.470 km 17 KP
Place |
Name |
Country |
Time |
min/km |
Difference |
1 |
Rohtla Merle |
LSF Pronoking Team |
107:20 |
10:15 |
|
2 |
Smoļakova Anastasija |
Stiga OK |
133:49 |
12:47 |
26:29 |
|
Jovaisiene Kira |
Dainava OK |
dns |
|
|
|
Hancikova Hana |
Czech Republic ind. |
dns |
|
|
DNF: 0 DSQ: 0 DNS: 2
|
|
|
|